Bytové družstvo Rotavská

Oblečení v popelnicích a kolem nich

Sdílená informace od sousedů:

OBLEČENÍ NEPATŘÍ DO SMĚSNÉHO ODPADU ANI VEDLE POPELNIC.

Staré oblečení a boty, prosím, nenechávejte u popelnic z dobré vůle a ani je neházejte do směsného odpadu. Proč?

  • většinou zmokne, poválí se po zemi a ztratí šanci na nalezení nového majitele
  • v lepším případě skončí v Malešické spalovně, v horším na skládce
  • většina textilních vláken je umělá – jde o plast, který se nerozkládá
  • o špinavé a mokré oblečení bezdomovci nestojí, čisté jim vydá charita (a jejich adresy velmi dobře znají)

Co s přebytečnými oděvy, kabelkami, doplňky a botami? Vyprané, umyté je zabalte do igelitového pytle a odneste buď:

  • do sběrných kontejnerů charit, nejbližší najdete: u zastávky Červeňanského (na rohu bloku panelových domů na dohled od Towers Café) a u metra Lužiny (vedle vchodu do obchodního centra)
  • do charitativních obchodů: nejen oblečení v dobrém stavu sbírá například Moment (pod stanicí metra Lužiny v kruhu cihlových domů s obchody)
  • vyměňte za něco jiného v rámci swapů: FB skupiny „Swap Prague“, nebo sledujte organizace Z pokoje do pokoje, Komunitní centrum Husitská, Mezi domy, Klubíčko Vinohrady, Prostor 39 a mnohé další…

Co se s takto vytřízeným oblečením děje? Především neskončí rovnou na skládce, nebo neproletí komínem zpátky do vašich plic. Prvně projde kontrolou a roztříděním dle kvality ve třídírnách přímo v ČR, lepší kusy je možné dále zpeněžit a výtěžek jde na fungování podpořené charity, horší kusy je možné zpracovat například na průmyslové hadry, nebo výplně autosedaček.

Jak funguje swap? Swap (anglicky výměna) je v zásadě tradiční koncept, který vznikl v těch místech, kde mají lidé přebytek věcí, ale chybí jim příbuzní nebo známí, kterým by je mohli předat výměnou za jiné potřebné komodity. Cílem swapu je zabránit plýtvání se zdroji. Swapy existují jak na osobní bázi, kdy je možné dohodnout se s konkrétním člověkem v rámci k tomu vyčleněných skupin na sociálních sítích (FB: Swap Prague apod.) a váš přebytek vyměnit za jeho, ale pořádají se i větší hromadné swapy, obvykle dle pravidla přines určitý počet kusů a stejný si odnes. Můžete tak buď vaše věci vyměnit za cokoli potřebného (knihy, spotřební zboží, domácí produkty) nebo jen za jiné nové oděvy, které budete chtít nosit.

Využívejte možností, které máme! Šetříte tím životní prostředí, potenciálně zdraví své i vašich dětí i vlastní peníze.

Datum poslední aktualizace: 2.9.2019