Bytové družstvo Rotavská

Jak správně topit a větrat

Stručný návod

Topte tak, aby nebyl byt přetopený a často větrejte.

Podrobný návod

Měřiče tepla

Od 1. ledna 2015 musí být každý radiátor v bytě osazen indikátor rozdělování topných nákladů. Na sklonku roku 2014 tedy došlo i v našem družstvu k instalaci těchto měřičů. Zatímco dříve byly náklady rozpočítávány na jednotlivé byty podle výměry bytu, nyní se bude zohledňovat skutečná spotřeba. Není to ale tak, že ten, kdo vypne topení, nebude platit nic a ten kdo vytápí nejen svůj byt, ale i okolní (třeba ten, kde je vypnuté topení), zaplatí vše. Způsob rozúčtování je poměrně složitý a řídí se přesně podle předpisů. Rozúčtování nákladů na vytápění jednotlivých bytů bude provádět specializovaná firma.

Topení a větrání

Jak tedy správně vytápět byt? Cílem je vyhřívat (a větrat) byt tak, abyste se cítili příjemně, zdravě, aby se stihl vyměnit vzduch v bytě. Optimální teplota v obytné místnosti kolem 21 °C, v ložnici stačí dokonce o tři až pět stupňů nižší. Nejtepleji má být v koupelně, v kuchyni se počítá s tím, že i vaření dokáže místnost vyhřát.

Všechny radiátory musí být od začátku roku 2007 povinně vybaveny termoregulačními ventily a termostatickými hlavicemi, kterými lze relativně snadno ovládat teplotu a tudíž je mnohem jednodušší úsporně vytápět. Základní rady tedy znějí: hlídat teplotu v místnosti a zbytečně nepřetápět, nebát se omezit vytápění, když nejste doma, zvlášť pokud opouštíte byt na delší dobu, a hlavně často větrat.

Všechny radiátory v BD Rotavská jsou umístěny pod oknem. Pokud na ně budete dlouho pouštět chladný vzduch, budou zvyšovat výkon a topit zbytečně moc.

Při volbě správné teploty v bytě je dobré pamatovat na to, že každý stupeň Celsia navíc obnáší zvýšení spotřeby energie přibližně o šest procent. To už je ve vyúčtování znát. Také z hlediska zdraví je lepší udržovat teplotu o něco nižší.

Doporučené teploty:

  • Obývací pokoj 20-21 °C
  • Ložnice 16-18 °C
  • Kuchyně 18 °C
  • Koupelna 24 °C
  • Chodby, předsíně 10–15 °C

Prováděcí vyhláška ke stavebnímu zákonu předepisuje, že se má v interiéru vyměnit 25 m3 vzduchu na osobu za hodinu nebo se má vzduch vyměnit jedenkrát za dvě hodiny.

Příklady

Typickým bytem v našem družstvu je byt 1+kk , s vytápěnou plochou 23,91 m2 (tj. byty č. 2, 3, 4, 11, 12 a 13) – objem vzduchu na tuto plochu je 62,4 m3. Pokud byt obývá jedna osoba, mělo by dojít ke kompletní výměně vzduchu alespoň jednou za 2:30 hod. Řadu s těchto bytů ale obývají dvě osoby, pak by ke kompletní výměně vzduchu větráním mělo dojít každou 1:15 hod.

Další častá kombinace je byt 3+kk , s vytápěnou plochou 51,34 m2, (byty č. 1 a 10) obývaný třemi osobami. Objem vzduchu odpovídá 134 m3. Ke kompletnímu vyvětrání by mělo dojít po 1:45 hod.

Mezonetové byty 3+kk (byty č. 19) mají vytápěnou plochu 76,6 m2, objem vzduchu odpovídá 200 m3. Pokud takový byt obývají čtyři osoby, mělo by ke kompletní výměně vzduchu každé 2 hodiny.

Uvedené údaje se vztahují k běžnému pobytu v bytě. Pokud dochází např. vaření nebo k sušení prádla, mělo by být větrání intenzivnější.

Jak užívat byt

Je potřeba nárazově vyvětrat oknem dokořán a pak zavřít. V době, kdy se větrá, je nutné topení vypnout. Pokud při větrání vzduch bytem proudí, je to ideální. Větrat by se mělo pravidelně a několikrát denně. Okna v našem družstvu byla nedávno seřízena a teplo se tak dobře drží v bytě, s ním však paradoxně také vydýchaný vzduch a vlhkost. Při nedostatečném větrání hrozí poměrně rychlý nástup plísní. Zvláště pak, pokud nedochází k větrání v době, kdy se v kuchyni vaří, pere a suší prádlo, koupání apod. Důležité je také dodržovat volný prostor kolem topení – topení se nemá ničím zakrývat a v těsném okolí topení by nemělo být nic, co by zabraňovalo volnému proudění vzduchu.

V souvislosti s vytápěním a větráním je potřeba připomenout jednu věc. Teplota na teploměru je jedna věc, ale pocitová teplota je věc odlišná. Svou roli zde hraje vlhkost vzduchu. Pokud snížíte v bytě vlhkost větráním, bude vám i při nižší teplotě příjemněji než ve vyhřátém, ale vlhkém bytě.

Odkazy

Další užitečné informace k této problematice naleznete např. na Stop vlhkosti nebo Technická zařízení budov.

Datum poslední aktualizace: 2.2.2015